دستگاه زهر گیر زنبور

زهر زنبور عسل به وسیله دو غده دستگاه نیش زنبورهای کارگر تولید می شود زمانی که زنبور نیش می زند معمولا همه ۰/۱۵ تا ۰/۳ میلی گرم زهر ذخیره در کیسه زهر را تزریق نمی کند. ارزش درمانی زهر زنبور نزد بسیاری از تمدن های قدیم شناخته شده است و امروزه مصارف آن در داروهای انسانی و دامپزشکی رایج می باشد. با توجه به این موضوع که استفاده مستقیم از نیش درمانی دارای معایبی می باشد بهترین شکل این است که زهر از طریق دستگاه های پیشرفته و به خصوص، جمع آوری گشته و در آزمایشگاه ها به دارو تبدیل گردد.

تمام زنبور‌هایی که در یک کندو زندگی می‌کنند توانایی نیش زدن را ندارند و تنها زنبور‌های کارگر هستند که نیش می‌زنند و پس از نیش‌زدن می‌میرند. مرگ این زنبور‌ها بعد از نیش‌زدن به دلیل نوع نیش آنهاست. نیش زنبور‌های کارگر خاردار است، به این معنی که پس از نیش زدن و ورود زهر به بدن موجوداتی که ساختار گوشتی دارند، نیش درمحل گزش گیر می‌کند و زنبور تمام تلاش خود را برای بیرون آوردن نیش خود می‌کند که این تلاش با پاره شدن شکم، در ‌‌نهایت منجر به مرگ زنبور پس از چند دقیقه بعد از گزش می‌شود. در این دستگاه ها زنبور عسل بر روی شیشه نیش می زند در نتیجه آسیبی نمی بیند.

دستگاه زهرگیر

قیمت دستگاه زهرگیر زنبور

دستگاه زهر گیر توسط برق شارژ می شود و به مدت یک ساعت شارژ را نگه میدارد. این دستگاه با هر بار شارژ بین ۱۰ الی ۲۰ کندو را پوشش می دهد. مکانیزم این دستگاه طوری طراحی شده است که با ایجاد نویز سبب می شود زنبورهای قوی تر بر روی صفحه ی آن نیش بزنند. این دستگاه دارای دسته های نگه دارنده ای می باشد که علاوه بر قرار گرفتن بیرون از کندو می تواند مانند قاب در کندو قرار بگیرد.

دستگاه زهرگیری

زهر زنبور عسل حداقل 28 ترکیب فعال با خواص درمانی متفاوت دارد . این ترکیب از پپتیدهای مختلفی تشکیل شده است . از جمله ملیتین که القاء کننده قوی آپوپتوز و دارای اثر ضد سرطانی قابل توجهی می باشد.
زهر زنبور عسل به وسیله دستگاه جمع آوری زهر زنبور از طریق تحریک الکتریکی و ارسال صدا (نویز) ،زنبورهای عسل را تحریک می کند تا صفحه جمع آوری کننده را نیش بزنند. زهر از روی صفحه ، جمع آوری و برای استفاده بعدی در دمای 20 درجه سانتیگراد در فریزر ذخیره می شود و در نهایت جداسازی ملیتین از زهرزنبورعسل از طریق دستگاه مخصوص آن انجام می شود.